Według wyników ostatniego spisu, liczba ludności Polski to 38,3 mln osób - o ok. 100 tys. więcej niż w 2002 r. Zainteresowanie wzbudziła jednak głównie informacja o liczbie osób rzeczywiście żyjących w Polsce (tzw. ludność rezydująca) - 37,2 mln. Do tej kategorii zalicza się też imigrantów długoterminowych (pow. 1 roku), ale nie uwzględnia się...

ArtykułyZobacz wszystkie teksty

Konrad Pędziwiatr, Ośrodek Badań nad Migracjami UW
Gdy 17 grudnia 2010 r. Mohammed Bouazizi w akcie desperacji z powodu trudności ekonomicznych podpalał się przed ratuszem tunezyjskiego miasta Sidi Bouzid, nie miał pojęcia, iż swoim działaniem zapoczątkuje falę protestów, które radykalnie zmienią krajobraz polityczny Bliskiego Wschodu i państw Afryki Północnej. Choć jego akt miał charakter indywidualny, to wiele osób dostrzegło w nim manifestację niezadowolenia z niedoskonałości systemowych, dzięki czemu szybko zyskał on wymiar ogólnospołeczny, a nawet przyczynił się do przebudowania scen politycznych w regionie.

Integracja ImigrantówZobacz wszystkie teksty

W lipcu 2010 r. Komisja Europejska przedstawiła europejski program integracji obywateli państw trzecich. Była to odpowiedź na wzrastającą liczbę imigrantów w Unii Europejskiej - w 2010 r. cudzoziemcy spoza UE stanowili już 4 proc. ludności UE (ok. 20,1 mln osób) - oraz związany z tym szereg wyzwań dotyczących problemów integracyjnych.
Ewa Tuz, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW
W porcie, przy wejściu na molo wojskowe, przy którym udzielana jest pierwsza pomoc migrantom przybywającym na Lampedusę, przymocowany jest transparent z hasłem skierowanym do dziennikarzy - „stop all reality show”. Hasło dobrze oddaje stosunek sił porządkowych i organizacji zajmujących się pomocą migrantom do obrazu problemu migracji przedstawianego przez media.